Melanóm

Melanóm je najnebezpečnejší typ kožného nádoru a má na svedomí väčšinu úmrtí na rakovinu kože. Vzniká z pigmentových buniek - melanocytov. Môže sa vyvinúť z materského znamienka, no obyčajne vzniká na zdravej koži. Typickým znakmi sú asymetria, nepravidelné okraje, rôznofarebnosť (zmes farieb), priemer väčší ako 5mm či zmena znamienka v priebehu času.
Melanómy sú vždy zhubné. Ich výskyt stále stúpa a počet postihnutých ľudí rastie rýchlejšie ako u akéhokoľvek iného typu rakoviny (s výnimkou rakoviny pľúc u žien). Každoročný nárast výskytu melanómu zrejme spôsobuje aj vysoká obľuba rekreačného opaľovania. Výskyt rastie s vekom, no melanóm sa objavuje aj v mladších vekových kategóriách.

Koho ohrozuje najviac?

Melanóm je typ rakoviny, ktorý sa veľmi rýchlo šíri - metastázuje, preto je jedinou šancou na úspešnú liečbu včasná a dôsledná diagnostika. Niektorí ľudia majú vyššiu pravdepodobnosť vzniku melanómu, preto by ste mali byť opatrní najmä ak:

  • máte málo kožného pigmentu - svetlú pokožku, modré alebo zelené oči, ryšavé alebo blond vlasy
  • trávite veľa času na silnom slnku pri vašich koníčkoch či pri práci
  • boli ste v detstve raz alebo viackrát spálení slnkom s tvorbou pľuzgierov
  • chodíte často do solária
  • máte veľa materských znamienok
  • bývate vo vysokej nadmorskej výške alebo v južných slnečných oblastiach

 

Mýty a povery
o melanóme
Ak si nechám melanóm vyrezať, jeho bunky sa mi rozptýlia po tele. Táto predstava je mylná. Vychádza z laickej skúsenosti, že u niekoho ...
Kedy určite
navštíviť lekára
Väčšina ľudí má na koži rôzne znamienka a prirodzene sa im tvoria nové. To samozrejme neznamená, že vždy ide o rakovinu...
Kde sa dať
vyšetriť?
Pozrite si zoznam ambulancií dermatológov po celom Slovensku, kde si môžete dať vyšetriť svoje znamienka...